Torte me vishnje (ose qershi) Si te gatuajme – receta gatimi per torte me vishnje. Perberesit dhe menyra e gatimit per torte me vishnje

Perberesit per bazen e tortes:
Biskota Digestive ( mundesisht) 160 gr
Gjalpë 70 gr
kripe 1 çikë
Sheqer kallami 2 lugë
Perberesit për kremin
Vishnje (qershi te zeza) leng 50 ml
Vishnje te zeza 20
Xhelatinë peshku 8 gr
Filadelfia 250 gr
Gjize (kjo italjane esht shume e mire) 500 gr
Vanillin 1 pako
Sheqer pluhur 1 lugë gjelle
Perberesit per mbulesen
Vishnje 600 gr
Vishnje 100 ml leng
Xhelatinë peshku 8 gr
Sheqer pluhur 3 lugë
torte me vishnje
———————————————-
Për të përgatitur bazën me biskota: Fusim biskotat ne nje mikser dhe i bluajm imet deri sa te marrin nje pluhur te imet. E hedhim masen ne nje tas shtojme gjalpin e shkrire pastaj shtoni sheqer kallami dhe përzieni mirë, e hedhim kete mase ne nje tave qe hapet ne te cilen kemi ven leter furre. E shtrojme ne te gjithe fundin e taves duke e bere masen e njetrajteshme me ndihmen e nje luge e rrafshojme. (shikoni ne foto) E fusim ne ngrirje per gjysme ore afershisht qe te behet e forte.
———————————-
Kremi: Lajm qershite dhe i vejm menjane. Pas i kemi pastruar qershite sigurisht pa fara. Ne robot ose Rrafshe hedhim gjizen me philadephian e perziejm per pak caste deri sa te bashkohen bashke mire djathtrat. E hedhim ne nje ene, shtojme sheqerin pluhur dhe vanillin perziejm me luge druri sa te behet omogjene.

Fusim xhelatinen ne uje te ftohet qe te sbutet per disa minuta, deri sa te sbutet. Ne nje tenxhere te vogel vejme te ngrofet lengun e qershise dhe fusim mbrenda Xhelatinen e shtrydhur dhe e perziejm masen e lejm deri sa te shkrihet duke perzier, e lejm te vaket pastaj e hedhim tek djathtrat e perziejm deri sa te bashkohet masa. Shtojme mbrenda qershite te prera ne cope te medhaja perziejme e hedhim masen siper bazes biskot e rrafshojme mire me kremin e fusim ne frigorifer rreth 2 ore deri sa kremi te forcohet. Gjysem ore para se te e nxjerrim torten nga frigoriferi Pergatisim mbulen e fundit.
——————————–
MBULESA: Marrin qershite e pa fara i hedhim ne nje tave ( duhet nga ato qe nuk ngjisin gjerat) shtojme sheqerin dhe e ziejme per 4-5 minuta deri sa te shkrihet sheqeri.

Vejm xhelatin ne uje te ftoht. Ngrohim 100 ml leng qershie pastaj hedhim xhelatin e shtrydhur perziejme shpejt dhe e hedhim siper qershivet qe kemi ne tave perziejme mire: E lejm te ftohet pastaj e hedhim kete mase ne siperfaqen e tortes e mbulojme mire.

E leme ne frigorifer per 4-5 ore deri sa te forcohet xhelatina e siperfaqes. Pastaj priteni. Konservohet ne frigorifer. Ju befte mire