Si te gatuajme Spinaq me veze ne furre – Receta gatimi per Spinaq me veze ne furre.

Perberesit per Spinaq me veze ne furre:

  • 1/2 kg spinaq (une perdora ate te ngririn),
  • 2 veze,
  • 1 luge gjalpe,
  • pak pana ose beshamele (sipas deshires),
  • kripe e piper.

 

Pergatitja e Spinaqit me veze ne furre:
Lajme e presim me copa spinaqin e me pas i japim nje vale me ujin e vete. I shtojme gjalpin, kripen e piperin dhe e perziejme qe te trazohen shijet. Shtojme panen ose beshamelen dhe pasi e perziejme, bejme 2 gropa te ceketa ku veme vezet por pa i care te verdhat. Mbi veze shtojme kripe e piper e po deshiruam edhe pak djathe te grire. E fusim ne furre per rreth 20 minuta ne 180°, derisa te mpiksen vezet. Sherbehet e ngrohte. /Sonila/

Spinaq me veze ne furreJu befte mire nga Sitegatuajme.net