Receta gatimi per Gogozhare me speca – Si te pergatisim Speca te kuq Gogozhare

Kjo eshte nje  menyre e thjeshte per te pergatitur speca te kuq turshi ose gogozhare dhe sigurisht nje recete shume te shijshme per tryezat tuaja.

Emri i recetes: Gogozhare

Pergatitja:
Lajme specat, i pastrojme mire nga farat. i presim ne dysh ose i leme te plote. Fusim specat brenda ne nje kavanoz. Ne nje tas hedhim ujin dhe kripen dhe i perziejme qe te tretet kripa, ja hedhim lart specave, i shtojme vajin ,uthulllen dhe hudhrat nese vazo nuk eshte mbushur mire i shtojme serisht uje. I mbyllim dhe i leme ne ambjent qe mos ti kap drita dhe per 4-5 dite jane gati.

gogozhare

Perberesit:

  • 500 gr speca te kuq,
  • 2  filxhane kafe vaj ulliri,
  • 1/2 filxhan uthull,
  • 5 hudhra,
  • 1 lug gjelle kripe te trashe,
  • 1 filxhan caji uje.

Ju befte mire nga sitegatuajme.net