Si te gatuajme tave kosi elbasani – Receta gatimi për tave kosi elbasani.

Perberesit per Tave kosi:

 • 500 gr mish qingji kofsh ose shpatull
 • 700 gr kos
 • 100 gr gjalp
 • 3 vez
 • 1 filxhan kafe me oriz
 • krip dhe piper sa na mjafton

Për të gatuar këtë pjatë tradicionale Tave kosi veprojmë në këtë mënyrë:

Fillimisht zieni mishin ne uje me kripe deri sa te jete i zier plotesisht dhe i bute. Kur te ket zier kullojeni dhe ruani lengun e tij. Vendoseni ne nje tepsi (me mire akoma nese eshte prej balte) dhe hidhni siper disa copa gjalp.piqeni deri sa te skuqet mire siperfaqja ne furren e nxehur me pare ne 200°. Nderkohe ne lengun e tij hidhi orizin dhe vendoseni te zieje per reth 10 minuta. Rrihni vezet, bashkoni kosin, shtoni krip dhe piper te zi dhe kur orizi te jet gati shtojeni dhe ate bashk me lengun e mishit.Gjithsej reth 2-3 garuzhe. Shtoni dhe pjesen tjeter te gjalpit te mbetur dhe koplet salsen hidheni siper mishit.Vendoseni perseri ne furr per reth 30 minuta. Sherbejeni te ngrohte pasi tava e kosit te jet mpiksur.

tave-kosi-si-te-gatuajme Ju bëftë mire nga SiteGatuajme.Net!

RICETTA IN ITALIANO

Agnello allo yogurt

INGREDIENTI per 4-6 persone

 • 500 gr di carne di agnello
 • 700 gr di yogurt intero
 • 100 gr di burro
 • 3 uova
 • una taza da caffè di risso
 • sale e pepe nero q.b

PREPARAZIONE:

Mettere la carne a bollire in acqua salata fin che non ben cotta è tenera.Tenere il brodo da parte e buttate dentro il risso a fatte cuocere.
La carne bollita lo mette in una teglia meglio se è di coccio e aggiungete sopra la carne dei fiochi di burro e lo mettete nel forno caldo a 200° fin che non diventa bell rossato.
Preparare la salsa di yogurt sbatendo le uova con poco sale e aggiungete lo yogurt,sbatendo sempre con la frustae in fine spolverate con pepe nero.Aggiungete anche il resto del burro.
Quando il risso e cotto aggiungete 3 -4 mestoli di brodo con risso alla salsa di yogurt.
La versate sopra la carne di agnello quando e dorata e lo mettete ancora nel forno per una mezz’ora sempre a 200°.La salsa diventa compata tipo Flan.Lo servite tiepido.