Si te pergatisim Tarator me kos – Tarator me Kos, receta gatimi te thjeshta

Përbërësit Tarator me kos:

  • 1 kastravec,
  • disa thelpinj hudhra,
  • 3-5 lugë vaj ulliri,
  • uthull sipas dëshirës,
  • kripë,
  • piper,
  • koper.

 

si te gatuajme tarator me kos

Pergatitja Tarator me kos:

Në një tas grijmë kastravecin hollë, shtojmë hudhrat të shtypra, kripë dhe pak vaj. Në një enë tjetër rrahim kosin, e hollojmë me pak ujë dhe e hedhim pak e nga pak ne tasin ku kemi grirë kastarvecin. Në fund, taratorin e rregullojmë me vaj ulliri, kopër të grirë, piper të zi. Sipas dëshirës mund ti hedhim pak limon, ose açeto të bardhë, ose limon për ta bërë më majosh.