Si te gatuajme pispili me dhallë – Receta gatimi për pispili me dhallë. Për të gatuar pispili me dhallë veprojmë në këtë mënyrë: Lyejmë tepsinë me vaj dhe shtrojmë një shtresë mesatare me miell misri. Hedhim përbërjen presh-gjizë-vezë-kos, pastaj shtrojmë një shtresë tjetër miell misri dhe më pas kosin në të gjithë sipërfaqen e tepsisë. Në fund hedhim dhe 3-4 lugë vaj ulliri dhe e vëmë të piqet në 200°.

Përbërësit:

– 1/2 kg. miell misri
– 1 kg presh
– 200 gr djathë ose gjizë
– 2-3 vezë
– 3-4 lugë kos (që ia hedhim preshve)
– dhe 2-3 filxhanë caji kos që ia hedhim përsipër
– 3-4 lugë vaj ulliri (sipas dëshirës)

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

pispillipispilli 2
pispilli 1

pispilli 3