Si te gatuajme “Mish qengji në furrë me limon dhe rozmarinë” – Receta gatimi për “Qengj në furrë me limon dhe rozmarinë”. Për të gatuar mish qengji në furrë me limon dhe rozmarinë veprojmë në këtë mënyrë: Marinojmë filetat me kripë, piper dhe vaj ulliri. I pjekim në zgarë për rreth 3 minuta nga secila anë ose deri sa të bëhen në tërë trashësinë e tyre. Përziejmë mangon me qepët e njoma, specin djegës, lëkurën e limonit, lëngun e tij, pak kripë dhe koliander. E shërbejmë peshkun të shoëqruar me sallatë sipas dëshirës dhe përzierien që përgatitëm.

peshk shpate

Përbërësit:
– 1 lugë gjelle vaj ulliri
– 2 fileta peshk shpatë me peshë rreh 100 gr secila
– ½ mango e qëruar dhe e prerë në kubikë të vegjël
– 2 qepë të njoma të prerë në feta të holla
– 1 spec i kuq i grirë
– lëkura e grirë dhe lëngu i 1 limoni të ëmbël (në mungesë të tij mund të përdorim limon të zakonshëm por shija s’do të jetë e njëjtë)
– 2 lugë gjelle koliandër ose majdanoz i grirë
– kripë
– piper i bluar në moment

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!