Si te gatuajme “Mish qengji” – Receta gatimi për “Mish qengji”. Për të gatuar mish qengji veprojmë në këtë mënyrë: Presim mishin e qengjit në kubikë me brinjë rreth 3 cm dhe i spërkasim ato me kripë. Përziejmë mirë në një tas lëngun e limonit me vajin e ullirit, hudhrën dhe rigonin. Shtojmë copat e mishit, i përziejmë që të mbulohen me marinatën dhe i lëmë të rrinë për rrëth 1 orë. Kalojmë copat e mishit në shkopinjtë e shishqebapit dhe i pjekim në zgarë për rreth 3 minuta nga secila anë.

shishqebap qengji

Përbërësit:

– lëngu i ½ limoni
– 2 lugë gjelle vaj ulliri
– 1 thelpi hudhër e grirë
– 1 lugë çaji rigon
– 600 gr mish kofshe qengji
– kripë

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!