si te pergatisim kadaifSi te gatuajme Kadaif me arra te shtruar ne tepsi – receta gatimi per kadai ne tepsi – perberesit dhe pergatitja.

Per 4-5 veta:
 
kadaif  500 g
arra te qeruara  1 filxhan caji
gjalpe 20 g
sheqer per shurupin 4 filxhan caji
uje per shurupin 3 filxhan caji
 
Pergatitja

Kadaifin e shkriftojme qe mos te na mbetet topa-topa.
Ne nje tepsi te lyer me gjalpe shtrojme gjysmen e kadaifit, hedhim arat e thermuara, shtojme pjesen tjeter te kadaifit siper, i hedhim sasine e gjalpit te tretur. E pjekim ne furre mesatare.
Ne fund i hidhet sherbeti, i cili duhet te jete pak i nxehte, ndersa kadaifi i ftohte.

 

Ju befte mire nga Sitegatuajme.Net