Si të gatuajmë “Gurabije Parisi” – Receta gatimi për “Gurabije Parisi”.  Përzijmë në një enë sheqerin pudër dhe gjalpin. Pastaj shtojmë vezët, sodën e bukës, arrat dhe miellin. Nga brumi i formuar në trashësi mesatare, bëjmë topa dhe i rreshtojmë në tepsi. Sipër ju vendosim nga një gjysmë arre. I fusim në furrë e i pjekim në temp. 180°C.

gurabije parisi

Përbërësit:
– 3 te verdha të vezës
– 1 gotë uji sheqer pluhur( pudër)
– 250 gr. gjalp
– 1 lugë caji sodë buke ( sodë bikarboni)
– 1 gotë uji arra të thyera
– Arra
– Miell

1 COMMENT

Comments are closed.