Si te gatuajme Rizoto me karkaleca – receta gatimit per rizoto me karkaleca.

Perberesit per 3-4 persona:
400 gr karkaleca te pastruar
1 ½ gode uji me oriz per rizoto
½ tufe majdanoz
6 thelpinje hudhra
1 koker domate te fresket ose 1 filxhane kafe salce domate
1 kokerr qepe te vogel
  arre muskat
1 filxhan caji vaj ulliri
1 karrote e vogel
2 dado peshku (ose leng brodo zarzavatesh)
2 ½ gote uji per te zjerre orizin

Pergatitja:
Per te pergtitur rizoto me karkaleca veprojme ne kete menyre, Ne fillim i japim nje vale karkalecave, Hedhim vajin e ullirit ne tigan, Skuqim hudhrat, Mbasi kane zjerre karkalecat i derdhim ujin, Grijme qepen dhe e skuqim pak bashke me hudhrat, Grijme edhe karoten ku e kavardisimpak me qepen dhe hudhrat, Hedhim edhe majdanozin dhe i kavardisim pak, Hedhim karkacet mbasi i kemi kulluar dhe i skuqim pak, Hedhim edhe nje koker domate te grire, i skuqim pak te gjitha bashke, Hedhim dadon dhe e leme sa te shkrije. Me pas hedhim orizin te cilin e perziejme mire bashke me perberesit e tjere. Hedhim ujin e ngrohte avash avash dhe duke e trazuar here pas here deri sa orizi te kete ziere. Dhe rizoto me karkaleca eshte gati.

rizoto me karkaleca

1 COMMENT

Comments are closed.