recel rrushi receteSi te pergatisim recel rrushi – si behet receli i rrushit – receta gatimi per recel rrushi

Receta: Recel rrushi

PERBERESIT

  • 1 kg rrush pa bërthama
  • 1 kg sheqer
  • 2 filxhana caji me ujë
  • 2 luge supe me lëng limoni te fresket

PREGATIJA

Lajmë rrushin dhe i këpusin kokrrat nga bistakët. Vendosim ujin dhe sheqerin në një tenxhere dhe i lëmë të ziejnë për 4 minuta. Shtojmë rrushin dhe i lëmë te ziejne për 10 minuta të tjera. Largojmë tenxheren nga zjarri dhe e lemë qe te ftohet  për 4-6 orë. Vendosim tenxheren e recelit qe të ziejë përsëri derisa trashet shurupi. Shtonjmë lëngun e limoni, trazojmë recelin dhe e heqim nga të zjarri. Lëmë recelin mënjanë që të ftohet mirë dhe e vendosim në kavanoza sterilizuar.