Nevojiten:
* 3 filxhan gjalpë kikiriku
* 2 filxhan lëng mishi pule
* 1 filxhan ujë
* proshutë vici të grirë hollë në copa
* 1 filxhan qepë të grira imtësisht
* 1 lugë çaji vaj ulliri
* 2 thelpinj hudhre
* 3/4 filxhan oriz (për një person)
* 1 filxhan djathë kaçkavall i prerë në copa të vogla
* 1/2 lugë çaji kripë
* 1/4 lugë çaji piper të zi
* 2 lugë gjelle kikirik të pjekur

Përgatitja
Gradojmë furrën në nxehtësinë 475°. Vendosim në një tigan të gjerë masën e gjalpit të kikirikut dhe e lemë në zjarr për 20 minuta duke e kthyer nga të dy anët pas 10 minuta të parë. Ulim nxehtësinë në 325°.
Përziejmë lëngun e mishit, ujin,  dhe i lemë të ziejnë. Nxehtësia duhet të jetë nën mesataren.

Vendosim proshutën e vicit në tigan për t’u skuqur në një nxehtësi mesatare.
E heqim nga tigani dhe e lëmë të kullojë.
Në tigan hedhim qepët dhe vajin dhe i skuqim qepët derisa të marrin një ngjyrë të lehtë. Më pas shtojmë dhe thelpinjtë e hudhrës të cilat i lemë për 1 minutë.
Shtojmë orizin dhe e skuqim për 1 minutë, shtojmë dhe lëngun e mishit bashkë me përbërësit e tjerë.
I lëmë të ziejnë në nxehtësi mesatare.

Në masën e gjalpit të kikirikut shtojmë proshutën e vicit, djathin, kripën dhe piperin. Të gjitha bashkë i hedhim në një tigan dhe i vendosim në furrë në një nxehtësi 325° dhe i lemë për 15 minuta.

Në fund e zbukurojmë pjatën me kikirikët e pjekur.