pije me luleshtrydhePije me luleshtrydhe – Si te pergatisim

Perberesit:

  • 700 gr luleshtrydhe
  • 20 gr krem embelsirash
  • 1 limon

Pergatitja:

Pastroni luleshtrydhet, lajini, thajini dhe me pas futini ne frigorifer per 20 minuta. Nderkohe merrni nje kokerr limon dhe qerojeni. Merrni nje ene te vogel ne te cilen te hidhni sheqerin pluhur me gjysem gote uje, lereni te shkrije deri sa te perftoni nje shurup homogjen qe me pas do ta ftohni. Ne nje frulator vini luleshtrydhet, shurupin me sheqerin pluhur dhe limonin, frulojini mire dhe me pas perberjen futeni perseri ne frigorifer (ngrirje)per 10 minuta. Lengun e perftuar hidheni ne gota te dekoruara me luleshtrydhe dhe gjethe mente.