oriz me perimeOriz me perime – Si te gatuajme Oriz me perime – Receta gatimi per Oriz me perime. Perberesit, dhe menyra e gatimit

Përbërësit :
• 350g oriz
• 400g brokoli
• 250g bishtaja
• 2 kungull i njomë
• 1 karrotë
• 1 presh
• 1thelpi hudhër
• Vaj ulliri
• Kripe dhe piper

PERGATITJA: Lajme dhe presim ne kube të gjitha perimet,i valojme në një tenxhere me ujë të kripur për rreth 10-15 minuta. Pastaj i kullojme dhe i leme menjane. Në një tigan me vajin skuqim hudheren dhe preshin te grire imet, hedhim perimet e ziera sebashku me dy garuzhde leng nga zierja, i bejme me mixer pra (fruliamo). Disa perime te ziera mund ti lejm dhe ne lengun qe do ziejm orizin.Orizi ziehet njelloj si per pilaf me lengun e ngelur nga perimet duke i shtuar dhe pak uje pra qe e gjitha te dali gati 800ml leng ose raporti 1 me 2 te cdo mase. por pa e skuq me pare orizin.Hedhim vajin e ullirit e perziejm mire. E hedhim pilafin ne pjate, siper nje garuzhde nga lengu i perftuar i perimeve qe i kishim bere me mixer dhe siper pak rigon. Ja dhe pilafi me perime eshte gati

1 COMMENT

  1. nuk kuptohet asgje ca thoni ne foto jan perimet e bera ne mixer dhe pasaj thoni qe i hedhim siper lengun

Comments are closed.