Si te gatuajme gjelle Mish me bishtaja – Receta gatimi per mish me bishtaja

Pergatitja
Pe te gatuar gjelle me mish dhe me bishtaja veprojme ne kete mernyre: Në nje tigan të madh përziejmë në vaj, qepën dhe hudhrat, derisa të bëhen të marrin ngjyrë, shtojmë mishin dhe i trazojmë së bashku. Hedhim bishtajat dhe i trazojmë derisa të fillojnë të lëshohen, më pas shtojmë domatet duke i hedhur kripë, piper dhe duke i mbuluar me kapak. Shtojmë një gotë ujë të nxehtë dhe i lëmë të ziejnë për 30 minuta duke i kontrolluar herë pas here, nëse kanë nevojë për ujë i shtojmë nga pak, duke i lënë në fund me yndyrën e vet.

mish me bishtajaPerberesit:

  • 400-500 gr mish vici
  • 600 gr bishtaja
  • 3 Kokrra domate
  • 2 Kokrra qepe
  • 2 Thelpinj hudher
  • 4 Luge gjelle vaj ulliri
  • Kripe
  • Piper te zi