Receta baze për brumin e pices kërkon maja, ujë të ngrohtë, miell, pak kripë dhe vaj ulliri. Ne disa receta perdoret dhe sheqeri ose mjalti ne sasi te vogla.
Gjithashtu ju mund ta përshpejtoni ardhje e brumit duke e vene në një vend të ngrohtë, ose ta lini të vijë natyralisht per 1-2 orë.

Ne pritje te ardhjes se brumit, ju e ngrohni furrën. Vereni brumin në një tavolinë druri ku keni hedhur pak miell dhe sipër tij gjithashtu. Hapeni ne forme rrumbullake me shkopin e brumit dhe mos e lini shume te trashe pasi nuk piqet mire, por as shume te holle sepse mund te thahet.

Perberesit
7-8 gram maja
1 ½  gota ujë të ngrohtë
4 gota me miell
1 ½ lugë çaji me kripë
2 lugë gjelle me vaj ulliri

Përgatitja
1.  Futni majanë në uje te ngrohtë dhe lëreni per pak minuta.
2.  Hidhni në perzieresin e ushqimit miell dhe kripë dhe përziejini dhe nderkohe shtoni pak e nga pak ujin e ngrohtë me majanë. Fikeni perzieresin dhe hidhni vajin e ullirit. Ndizeni sërish dhe i përzieni.
3.  Nxirreni brumin nga perzieresi apo tasi ku e keni përzier dhe vendoseni në një sipërfaqe ku keni hedhur miell dhe punojeni brumin. Pasi ta keni punuar mirë me dorë per disa minuta, ndajeni brumin në 4 pjese të barabarta. Punojini serish me dore dhe jepuni formen e topthave te vegjel.
4.  Mbulojini me peshqir të pastër dhe lërini deri sa të kenë dyfishuar sipërfaqen. Me pas beni mbushjen e pices sipas deshires dhe i fusni ne furre te piqen.