Si te gatuajme Melci te skuqura – si pergatiten melcite e skuqura

Perberesit:

600 gr melci
qepe te bardhe 500 gr
gjalpe 50 gr
vaj ulliri 4 luge gjelle
krip,piper

Pergatitja:
Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe vajin. Hedhim qepen e grire ne copa te vogla dhe e kaurdisim ne zjarr te ngadalte rreth 20 min sa te zbutet mire qepa shtojm pak krip, hedhim melcite te prera ne copa dhe i leme te skuqen per 10 min, i shtojme perseri dhe pak krip dhe piper te zi. I hedhim ne pjate ku mund ti servirim dhe me patate te skuqura ose me perime te ziera te castit.
Nese i duam me pak leng mund ti shtojme nje luge miell i kaurdisim per 5 min dhe 1 gote uje te nxehte e lejm sa te marri vale, dhe lengu te trashet paksa.

si te gatuajme melciJu befte mire nga www.sitegatuajme.net