melci puleSi te gatuajme Melci pule me domate dhe veze – Receta gatimi per Melci pule me domate dhe veze.

Perberesit:

 • 300 gr melci pule
 • 4 Kokrra veze
 • 4 Kokrra domate
 • 1 Kokerr qepe
 • 2-3 Thelpinj hudher
 • ½ Luge kafe rigon
 • 1 Spec jeshil ne feta
 • 100 gr kackavall
 • 4 Luge gjelle vaj ulliri
 • Kripe
 • Piper i zi

Pergatitja:

Per te gatuar Melci pule me domate dhe veze veprojme ne kete menyre: Sapo të nxehet vaji në tigan hedhim mëlçitë të skuqen për disa minuta. Shtojmë qepën, e lëmë dhe për 2 minuta të tjera dhe më pas hedhim hudhrat, rigonin, specin, kripën dhe piperin. I lëmë sërish dhe 2 minuta. Kur të avullojë vera, hedhim më pas domatet. I lëmë të ziejnë, sa të shterojë lengu i domates. E ndajmë masën në 4 forma, hedhim sipër djathin e grirë dhe vezët. I fusim në furrë të piqen në temperaturën 220 gradë celsius për 10 minuta. Vezët i bëjmë sy, ose të të çrregullta, sipas dëshirës.

Ju befte mire nga www.sitegatuajme.net

2 COMMENTS

Comments are closed.