Pergatitja e Lule lakres me karrota – Si te pergatisim lulelakren – Receta per lulelaker

Menyre e thjeshte dhe e shpejte per te gatuar lule laker me karrota te skuqura

Përberesit:
-1 lule laker
-2 karrota
-1 kokerr qepe
-4 thelpinj hudher
-1 domate
– vaj ulliri
-kripe
-sheqer

Pergatitja:
Hidhni vajin ne nje tenxhere dhe shtoni qepen, hudhren, karrotat e prera kub, skuqini derisa te nderroje ngjyra e karrotave. Siper shtoni lule lakren e ndare ne degeza dhe siper lulelakres domatet e prera kub. Shtoni kripen dhe sheqerin ( sheqer duhet te jete 2 here me shume se kripa). Siper hidhini pak uje te nxehte dhe lerini te piqen derisa te zbuten. Pa e hapur kapakun, lereni nje nate dhe servireni te nesermen.

pergatitja e lulelakres