kunefe recetaKunefe – Si te gatuajme Kunefe – Receta gatimi per Kunefe

Perberesit per Kunefe:

 • 500 gr kadaif
 • 400 gr djathe krem
 • 100 ml qumesht
 • 150 gr gjalpe i shkrire
 • 300 gr sheqer 200 ml uje
 • Leng nga gjysma e limonit

Pregatitja e Kunefes: Grijme kadaifin, shtojme gjalpin dhe i perzjejme te dyja. Ne tepsine e furres shtrojme gjysmen e kadaifit. Ne nje ene perziejme qumeshtin me kremin e djathit, shtrojme masen siper kadaifit.
Siper kremit te djathit shtrojme dhe pjesen e dyte te kadaifit. Pjekim ne 170 grade C per 30 minuta deri sa te skuqet.
E nxjerim nga furra dhe e leme te ftohet. Sherbetin ia hedhim kur ta konsumojme.
Sherbeti: ziejme sheqerin dhe ujin me lengun e limonit per 4 minuta qe kur mer vale, ja hedhim embelsires te nxehte . Ju befte mire nga Sitegatuajme.Net

2 COMMENTS

 1. marrim nje gurabi futim me kafe me uje te fluar mushim nje tepsi pastaj hedhim puding mbi keksa dhe keshtu me rend

 2. marrim nje gurabi futim me kafe me uje te fluar mushim nje tepsi pastaj hedhim puding mbi keksa dhe keshtu me rend
  ju befte
  mire

Comments are closed.