kime me vezeKime me veze – Si te gatuajme- Receta gatimi per Kime me veze

Perberesit

 • 400 gr mish te grire
 • 2 Kokrra qepe mesatare
 • 2 Speca
 • 50 gr gjalpe
 • 1 Gote qumesht
 • 4 Kokrra domate
 • 4 Kokrra veze
 • 2-3 Peksimadhe ( Buke e thekur, e grire)
 • 2 Luge gjelle kackavall te grire
 • Nje tufe majdanoz
 • Nje tufe Koper
 • Kripe
 • Piper
 • Arre moskat

Përgatitja
Per te pergatitur Kime me veze veprojme ne kete menyre: Qepa dhe specat priten holle dhe skuqen ne gjalp. Shtojme mishin e grire sperkatet me kripe dhe piper. Hedhim domatet e grira pasi i kemi qeruar cipen trazohen per 4-5 min hidhet kopra dhe majdanozine grire dhe pastaj ujin e nevojshem per zierjen e mishit dhe e leme te valoje per 20 min hiqet nga zjarri dhe i lem ti bjeri nxehtesia dhe me pas shtojme ne ten je gote qumesht e tarzojme dhe e hedhim ne taven e pjekjes. Me ndihmen e nje luge hapim 4 vende dhe ne te thyejme nga nje veze. Sperkasim vezen me pak kripe, piper dhe arre moskat dhe te gjithe taven e pudrosim me peksimadhe dhe me pas me djath kackavall te grire. E fusim ne furre te parangrohur ne temp. 200 grade ku e pjekim per 15 min. Kime me veze preferohet te hahet e ngrohte.

Ju befte mire nga sitegatuajme.net

2 COMMENTS

 1. Ç’farë është arre moskat?
  Lloji i arrës? Nqs po. ja hidhni arrat të grira ne fund? Flm.

Comments are closed.