Si të gatuajmë Gurabije 5 lekëshe – Receta e gatimit

Perberesit:

-400 gr gjalpe ose margarine ne temperature ambienti,
-9 ose 10 luge sheqer gjelle,
-3 filxhane niseshte,
-esence vaniljeje,
-2 filxhane miell,
-1/2 filxhan sheqer pluhur.

(filxhana kafeje dhe luge gjelle)

Pergatitja:

Ne nje tas te bollshem, rrahim gjalpin apo margarinen e bute me sheqerin pluhur dhe sheqerin normal. Shtojme dale ngadale niseshtene dhe e trazojme akoma qe te behet homogjene. Hedhim brenda esencen e vaniljes e shtojme pak nga pak miellin derisa te krijohet nje brum i bute.Nuk duhet perdorur miell me teper se c’duhet, pasi na krijon veshtiresi ne dhenien e formes por edhe ne shije.
E veme te forcohet ne frigorifer per te pakten 40 minuta.E marrim pjese pjese dhe duke e rrotulluar mbi tavoline, i japim forme bastuni me trashesi sa gishti i madh, dhe i presim ne diagonal, ( kini parasysh ato qe hanim me aq qejf dikur). Me ndihmen e pirunit, siper bejme viza ne menyre delikate. Pasi mbarojme gjithe brumin keshtu, i veme ne tave mbi leter furre dhe i pjekim ne furre te ngrohte ne 160° per rreth 25-30 minuta e megjithate, derisa nga poshte te kene marre pak ngjyre, por siper duhet te jene te bardha. Lerini te ftohen para se ti hiqni nga tava e sipas deshires, sperkatini me sheqer pluhur.

Ps. filxhana kafeje dhe luge gjelle

16 COMMENTS

 1. Pershendetje….nje pyetje kisha…..Ke perberesit e gurabies masa nje filaxhan( cfare filxhani kafe apo caji….)….Faleminderit nga une Tina….13 tetor New York..

 2. Sa eshte masa per nje filxhan se nuk po e kuptoj…dhe me sa po shikoj nga komentet e meparshme nuk paskan marre pergjigje..

 3. Hurrah! At last I got a blog from where I know how to in fact get valuable information regarding my
  study and knowledge.

  • Edhe mua
   mu shkrin ne pjekje, se di pse. Ndoshta ishe pak miell… filgjan kafe shkruan receta po mu nuk me doli mire…

 4. Mua mu hap brumi ne te gjith taven. Ndjeka udhezimet e vuna ne frigorifer sa duhet po pastaj ne furr mu shkri. Cfare kam gabuar se kuptoj.

Comments are closed.