Si te gatuajme Gjelle me mish vici me bizele – Receta gatimit.

Si te pergatisim nje gjelle me mish dhe bizele, menyre e shpejte dhe e thjeshte per ta gatuar

PERBERSIT  per Gjelle me bizele:
1/2 kg mish vici ne copa
1 kg bizele te paqeruar ose bizele kokerr 700 gr
1 kg e gjysem qepe mesatare
3 luge gjalp
krip
piper
majdanoz
PERGATITJA: Skuqimi mishin pak ne te gjitha anet me gjalpin shtojme qepen e grire ,e trazojme dhe pak me vone shtojme domatet e grira ose 2 luge salce, krip,piper dhe uje sa te mbulohen copat e mishit dhe i lejm te ziej per 20 minuta,Shtojme bizelet dhe mardanozin e grire.E ulim pak zjarrin dhe e lejme te zieje deri sa gjella te mbetet me pak leng. ose e vejm ne tenxhere presioni ku e lejm vetem 20 minuta

mish me bizele receta