Si te gatuajme Fileto pule me kerpudha dhe pana – Receta gatimi

Perberesit dhe menyra e gatimit per Fileto pule me kepurdha dhe pana.

Nje menu mjaft thjeshte dhe e shpejte por edhe  dhe mjaft e shijshme

Përbërësit:

4-5 fileto pule
pana 1 kuti
kerpudha te fresketa
kripe dhe erza sipas deshires

Pergatitja:

Ziejme filetot e pules per rreth 15 min. Pasi jane zier i heqim menjeane qe te ftohen.Marrim kerpudhat e fresketa dhe i presim ne kubike te vogla.(ose kerpudha te konservuara).Ne nje tigan hedhim pak vaj uliri dhe vendosim filetot e pules.I skuqim derisa te marre ngjyre karakteristike. Shtojme kerpudhat dhe i perziejme bashke me filetot e pules. Me pas shtojme panen e fresket dhe i leme te skuqen bashke per rreth 7-8 min. Hedhim kripen dhe piper te zi.

fileto pule pana dhe kepurdha

 

1 COMMENT

Comments are closed.