SI të gatuajme embelsire te shpejte dhe shume te shijshme per familjen tuaj

Perberesit:

  • 2 veze
  • 100 gr sheqer
  • 1 pako e vogel vanilje
  • 100 ml vaj luledielli
  • 100 gr kos
  • 200 gr miell
  • 1 pluhur per pjekje
  • Bajame ose arra (sipas deshires)

Pergatitja
Fillimisht rrahim vezet ne nje tas te madh, hedhim dhe sheqerin dhe i rrahim se bashku serish. Hedhim vaniljen, e rrahim, dhe me pas hedhim vajin dhe kosin. Hedhim me pas miellin dhe pluhurin per pjekje duke i situr.
Tepsine ku do ta hedhim brumin e pergatitur e lyejme me vaj dhe veme letren e kuzhines. I hedhim siper brumin bajame te thyera ose arra, sipas deshires.
E fusim ne furren e ngrohur me pare ne temperaturen 180 grade per rreth 25-30 minuta.