Si te gatuajme biftek me makarona dhe me salce domatesh. Si te pergatisim receta gatimi  dhe ushqime te ndryshme shqiptare dhe te huaja.

Përgatitja:
Në një tigan me yndyrë hedhim specat djegës dhe i lëmë të skuqen për 10 sekonda në zjarr të fortë. Më pas shtojmë masën e bullgurit të misrit dhe farat e kumit.
Këtë miksim pasi ta kemi lënë të ftohet në ujë për 10 minuta e hedhim në grirësen e perimeve dhe e përpunojmë derisa të bëhet një masë e lëngshme.

Në një tigan me vaj shumë të nxehtë hedhim biftekun dhe e skuqim për 5 minuta. Heqim mishin nga tigani dhe ulim nxehtësinë në një mesatare. Shtojmë piperin, hudhrat në tigan dhe i skuqim për 8 minuta duke i trazuar vazhdimisht.

Përgatisim purenë: në lëngun e mishit shtojmë masën e dytë të bullgurit të misrit, kripën sheqerin dhe i vëmë të ziejnë.

Përbërësit:
* 6 lugë gjelle me speca djegës të prera në copa të vogla
* 1 lugë çaji fara kumi
* 6 lugë gjelle me qepë të prera
* 1 lugë gjelle vaj kikirik
* 2 copa mish pa kocka
* 4 thelpinj hudhra
* 1 filxhan yndyrë
* një supore pule * 2 luge sheqer
* 1 lugë çaji kripë
* 2 kuti me bollgur misri
* 2 feta limoni.